světNotes.cz

Verzi 5.0.13 hází IBM přes palubu
Novinky
04.07.2003 - Emil Čelustka

Další z řady překvapujících zpráv jsem objevil vlastně náhodou. Server Lotus Domino ve verzi 5.0.12 totiž obsahuje memory bug zavlečený při opravách jiných problémů a 5.0.12 na OS Linux je tak v roli web serveru zcela nepoužitelná, neschopná stabilního provozu. Právě tato chyba vzbuzovala naději, že urychlí uvedení 5.0.13 mezi zákazníky. Ale opak je pravdou.

IBM se odhodlala ke kroku, který by se dal nazvat ukončením podpory R5 - prodloužila termín pravidelného Maintenance Release o více než 6 měsíců, což se v IT chápe jako na neurčito. O důvodech takového nepopulárního kroku můžeme pouze spekulovat, přesto jsou to úvahy zajímavé.

První varianta by naznačovala na obrovské technické potíže. Kód je plný chyb a bezpečnostních děr, které musejí být opraveny. Ostuda s uvedenou/neuvedenou 6.0.2, ve skutečnosti vydanou o měsíc později jako 6.0.2 CF1, o které ale web IBM raději mlčí a prezentuje ji jako 6.0.2 jsme už psali. Odložení 5.0.13 by mohlo mít stejnou příčinu.

Druhou variantou by mohly být marketingové záměry IBM. I o této situaci jsem už na serveru světNotes.cz psal ve článku IBM Lotus Notes/Domino 6.5 Beta 2. Prostě a jednoduše, uživatelé se do nákupu R6 nijak nehrnou, zůstávají u starších, již amortizovaných verzí. Ostatně tento problém nemá pouze IBM, ale třeba také Microsoft. Uživatelé prostě nevidí důvod dávat výrobcům každý rok peníze za to, aby se stali uživateli betaverzí, označovaných a prodávaných jako verze ostré. A triky, kdy se opravě chyby říká inovace, už každý zná a málokdo se dá ještě nachytat.

Uživatele je prostě třeba buďto přesvědčit a nebo přinutit. Nejlepší je použít obě metody současně, což momentálně dělá i IBM. Pilně víří prach oznámeními o betaverzích R6.5 (beta1 a beta2), objevily se prezentace R6 (Flashové prezentace Lotus Notes/Domino 6), na Lotus Symposium jsme si vyslechli "přesvědčovací" přednášku plnou důvodů pro migraci na R6 (PDF dokument přednášky zde). Do tohoto rámce hezky zapadá i odložení verze 5.0.13 na rok 2004, které dozajista vyvolá tolik potřebnou nervozitu v řadách administrátorů.

Která varianta je podle vás pravděpodobnější?