světNotes.cz

Agresivní upgrade
Novinky
16.07.2004 - Emil Čelustka

Asi to známe všichni - instalační program se vás na nic nezeptá a dělá si doslova co chce. Instaluje ikony na Plochu, přidává ikony do panelu Snadné spuštění, mění programy přiřazené k určitým typům souborů, nastavuje se jako hlavní mailový klient nebo prohlížeč obrázků... A přesně tohle mě vždycky "pilo krev". O to víc jsem si vážil programátorů, kteří mi dali vybrat. Ušetřili mi totiž práci s mazáním nepotřebných ikon a přenastavováním systému. Donedávna jsem si mohl vážit i programátorů IBM Lotus.

Situace se však mění již delší dobu. Dříve bylo možné provést instalaci nového klienta bez připojení k serveru s tím, že si vše hezky nastavím po dokončení instalace v adresní knize. Ovšem od verze 6.něco (nepamatuju si, kdy jsem se s tím setkal poprvé, protože tehdy jsem to považoval za svoji chybu) už to možné není. Pokud instalačnímu programu řeknete, že nebudete připojeni k serveru, nenainstaluje vám ani TCP/IP protokol.


MU/MR 6.5.2

Z tohoto pohledu až na samotné dno klesl poslední inkrementnální Maintenance Update 6.5.1 -> 6.5.2. Instalace se neptá zhola na nic, vše si provede sama. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby si přitom nedělala co se jí zlíbí.Poslední dvě výtky se zapínáním dříve vypnutých toolbarů se nám při testování tohoto Update nepodařilo vyloudit na všech počítačích. Každopádně i tak je toho dost a to si troufnu tvrdit, že jsem nepřišel zdaleka na všechny problémy, které mi tato instalace způsobila.

Nevím jak vám, ale mě se takové "microsoftí" praktiky vůbec nelíbí. Proč se IBM neispirovala spíš v oblasti marketingu?