světNotes.cz

Nedostali jste SW Maintenance Kit? Nezoufejte!
Novinky
14.03.2003 - Emil Čelustka

I k nám do redakce dorazil dopis s následujícím textem:

Vazeni obchodni partneri,

probihajici zmeny Ceske legislativy spusobili, ze posledni dodavka sw maintenance kitu na produkty IBM Lotus/Workstation SW je provazena urcitymi nejasnostmi. Prosime Vas proto, aby jste nasim spolecnym zakaznikum predali nasledujici "radu"/ doporuceni:

1. Tato dodavka je hrazena firmou IBM a zakaznik nemusi platit zadne poplatky.
2. Hodnota zasilky presahla vstupni hladinu pro povinost vyrizovani celnich formalit za prime asistence prijemce. Je tedy treba vyplnit a odeslat formular, ktery zakaznici obdrzeli od UPS. (Maji si zazadat o vystaveni JCD a zbozi v tomto konkretnim pripade popsat jako IBM Lotus Domino/Notes R6.0 Eastern Europe Media Pack)
3. Nalezitostem Zakona o obalech (cislo 477/2001 Sb) bude ucineno za dost, pokud na tento formular zakaznici uvedou, ze se jedna o zbozi urcene pro jejich primou potrebu. (Nebudou ho tedy dale prodavat.)

Prosime Vas aby jste tuto informaci predali Vasim zakaznikum co nejdrive, nebod neodebrane zbozi muze vyvolat celni dluh. Radi zodpovime Vase pripadne dotazy.

S pratelskym pozdravem
Erik Solc
SW Channel Specialist


Pokud podobně jako my nerozumíte obsahu tohoto dopisu, nezoufejte. Zeptali jsme se za vás autora textu, pana Luďka Vyhnalíka. Problémy jsou celkem dva. První spočívá ve skutečnosti, že na zásilce je uvedena cena přesahující 1.500 Kč, hranici pro bezcelní odbavení zásilky. Proto někteří z vás již byli osloveni dopisem UPS, ve kterém vás žádají o uvedení údajů nutných k proclení zásilky. Případné clo hradí společnost IBM, která si prostě spočítala, že je to lacinější než všechny zásilky stáhnout a rozeslat znova s nižší cenou. Díky této "chybě" to tentokrát budete mít maličko složitější a buď za vás vše vyřídí UPS nebo si své JCD vyřídíte sami.

Druhý problém představuje Zákon o obalech, který stanovuje mnohdy nesmyslnou evidenci. Pokud na příslušný formulář uvedete, že se jedná o zboží určené pro vaši přímou spotřebu - nebudete ho dále prodávat, ustanovení Zákona o obalech se vás již více nedotýká.

A pointa na závěr?
Jedna by tady byla. Je s podivem, kolik energie náš stát vynakládá na získání několika korun cla. Nemělo by být zde, a ve všech dalších zákonech, používáno jednoduché kritérium, že vybírat má smysl pouze pokud náklady na výběr nepřevyšují vybranou částku? A že pokud náklady na správu daně/cla převyšují výnos daně/cla, měl by to automaticky být důvod pro jejich úplné zrušení namísto praktikovaného zvýšení daně/cla? Nežilo by se nám pak lépe?