světNotes.cz

WebSphere - Express
Novinky
27.02.2003 - Emil Čelustka

Vypadá to, že vedení IBM dostalo do ruky prodejní výsledky WebSphere software a konečně se dozvědělo pravdu. Že ceny napočítané na počty uživatelů Yahoo nebo Googlu jsou nereálné a že tedy budou muset podstatně zlevňovat, nemá-li WebSphere upadnout v zapomnění podobně jako tomu bylo s OS/2. Jenže slevňování není zrovna populární a tak se zrodil "nový" produkt - WebSphere Express.

Nový produkt má nové ceny a ty se začínají přibližovat k realitě. A tak IBM WebSphere Application Server - Express má být k dispozici za 25 USD na uživatele intranetu nebo za 2.000 USD ve verzi pro jeden procesor bez omezení počtu uživatelů na intranetu, Internetu nebo libovolném extranetovém serveru. Vývojářská verze bude k mání za "pouhých" 400 USD. To všechno už jsou na rozdíl od plné WebSphere vcelku snesitelné nákladové položky.

Jen pro zajímavost - v nabídce je také IBM WebSphere Portal Server - Express s cenou za neomezený počet uživatelů na jeden procesor ve výši 30.000 USD. Ale i tady se jedná o podstatné snížení ceny, neboť za "plnou" verzi chce IBM cca. 700.000 USD na jeden procesor.

S cenami je spojena ještě jedna perlička. Konfigurátor Passport Advantage Part and Price Lookup vrací ceny pro Českou republiku o přibližně 10% číselně vyšší, než se hovoří v tiskové zprávě IBM. Když k tomu připočteme současný přibližně 7% rozdíl v kurzu, znamená to, že zákazník u nás zaplatí o přibližně 18% víc, než zákazník v Americe. Co si o tom máme myslet?

Napadlo mě, zdalipak se jednoho dne dočkáme také IBM Lotus Domino Utility Server - Express?