světNotes.cz

Workspace, Bookmarks a Welcome Page
Novinky
10.06.2004 - Martin Humpolec

Od roku 1989, kdy spatřila světlo světa první verze Lotus Notes, sloužila pro hlavní práci se systémem pracovní plocha – Workspace. Její možnosti se postupně rozšiřovaly, vzhled měnil a lidé si na ni více a více zvykali. V roce 1999, přesně o 10 let později, IBM uvedla na trh verzi 5 a jako jednu z největších novinek jmenovala Welcome page – úvodní stránku. Pravděpodobně nikomu z dřívějších uživatelů tato vymoženost nepřirostla k srdci, noví uživatelé mnohdy ani neměli šanci ji poznat – administrátoři ihned po instalaci klienta změnili startovní stránku na Workspace a nechali uživatele vybírat z jednotlivých čtverečků databází. IBM se ovšem nevzdala a dále rozšiřovala možnosti a standardní vzhledy úvodní stránky a také způsob práce se záložkami – Bookmarky. Spolu s verzí 6.5.1 uvedla nový vzhled úvodní stránky – Workplace, který připomínal vzhled nového produktu – IBM Lotus Workplace.

Pokročilí uživatelé, tedy ti kteří se nesmíří se standardně předvoleným vzhledem, tápou a přemýšlejí, která varianta je pro ně nejlepší. Ta nejlepší varianta přirozeně není pro všechny stejná a liší se nejen stylem práce. Pojďme si tedy přiblížit jednotlivé varianty a jejich skryté možnosti.


Workspace

Dalo by se říci – legenda pokračuje. A opravdu, z hlediska uživatele se nic nemění a pouze objevuje další možnosti. Připomeňme si například možnost synchronizování značek nepřečtených dokumentů (v článku Miro Uhlára), možnost na ikoně databáze zobrazit i název souboru či možnost vypnout skládání replik na sebe.



Uživatel má možnost vytvářet nové a nové záložky, měnit jejich barvy a názvy. Na jednotlivé záložky přidávat ikony databází, přesouvat databáze mezi záložkami a skládat do logicky zapamatovatelných útvarů. U ikon jednotlivých databází je možné zapnout zobrazování počtu nepřečtených dokumentů, zobrazení jména serveru na kterém se databáze nachází, případně i konkrétního jména databáze (stačí pouze při volbě View-Show server names držet stisknutou klávesu Shift).

Mezi nevýhody patří nemožnost měnit pořadí záložek, fakt že při otevírání nové databáze se automaticky přidá její ikona na aktivní záložku a tím tedy neustále dochází k "zaplevelování" plochy dalšími a dalšími databázemi.

V každém případě se jedná o způsob práce, který pravděpodobně maximálně vyhovuje všem vývojářům a administrátorům, zvláště těm, kteří nikdy nevyzkoušeli cokoliv jiného.


Bookmark

Zatímco Workspace byla vyvíjena od roku 1989 záložky se objevily až v roce 1999. Tomu odpovídá i jejich další vývoj a rozvoj možností. Ve verzi 5, kdy byly poprvé uvedeny, se jednalo v podstatě o jednoduchou obdobu pracovní plochy, která umožňovala změnu pořadí záložek a do níž se přidávaly pouze vybrané databáze. Již v té době záložky uměly zmenšit rozměr pracovní plochy a zůstat stále na vrchu nebo se objevit pouze po kliknutí na ikony záložek.


Ve verzi 6 se funkcionalita výrazně zvýšila – záložky mohou zobrazovat jména serverů, počty nepřečtených dokumentů a co více – mohou být zobrazeny jako pracovní plocha. Narozdíl od pracovní plochy, která umožňuje pouze dvojrozměrný náhled na databáze, záložky mohou být stromovitě řazeny a lépe tak zobrazují strukturu databází stejně jako jsou uživatelé zvyklí při práci s dokumenty na pevném disku počítače.

Novinkou je také záložka Historie, ve které je vidět historie práce s jednotlivými databázemi a dokumenty po jednotlivých dnech.

Díky faktu, že se databáze nepřidávají automaticky ale až po akci uživatele, se v záložkách lépe udržuje pořádek a celý způsob práce více připomíná práci s běžnými dokumenty. K tomu ostatně přispívá i záložka Historie.

Relativně příjemná je také možnost do záložek přidávat odkazy na další programy systému Windows případně na konkrétní dokumenty. Uživatel tedy přestává mít potřebu panelu MS Office či rychlého spouštění programů jak je známo ze systému Windows XP.


Welcome page

Spolu s uvedením záložek došlo i k uvedení úvodní stránky. Její vzhled lze měnit v několika předdefinovaných schématech, případně si uživatel může vytvořit vlastní vzhled pomocí snadného a srozumitelného průvodce. Díky němu je možné do úvodní stránky vložit pohledy do nejdůležitějších databází (typicky e-mail a kalendář) a odkazy na další důležité akce, které uživatel často potřebuje. Ve verzi 6 se objevil také vyskakovací panel, ve kterém může člověk snadno napsat nový email, založit nový kontakt či upomínku.


Verze 6.5.1 přidala úvodní stránku ve stylu Lotus Workplace, ve které člověk vidí zda jsou jeho kolegové u počítačů (díky produktu Lotus Instant Messaging – Sametime) a má možnost zobrazení diskuzních databází z produktu Lotus TeamWorkplace – QuickPlace.

Zatímco Workspace byla vhodná pro vývojáře a administrátory, Welcome page je vhodná pro všechny manažery a další pracovníky, kteří potřebují mít neustále snadný přístup do některých předdefinovaných databází. Bookmarky jsou vhodné pro všechny, kteří si chtějí ve svých databázích udělat pořádek a pěkně si je roztřídit. Tak co, zkusíte také používat něco nového?