světNotes.cz

IBM už zase vlastní doménu Lotus.cz
Novinky
28.04.2004 - Emil Čelustka

Koho by zajímala historie celého případu, přečtěte si článek Jak je to s doménou Lotus.cz?. Pro ty ostatní alespoň shrnu ta nejpodstatnější fakta. V únoru 2002 byla doména Lotus.cz vyřazena za zóny .CZ pro nezaplacení směšných 840 Kč dosavadním vlastníkem - společností IBM. Doménové jméno Lotus.cz se pak přes spekulanta dostalo do rukou pana Tomáše Součka. Aby nevznikl omyl, pana Součka za spekulanta považovat v žádném případě nelze - zaregistroval něco, o co původní vlastník již nejevil pražádný zájem a byl nejrychlejším z 60 různých zájemců.

Pana Součka jsem za ty dva roky několikrát žádal o informace, na základě kterých by se dal sestavit článek nebo případně o rozhovor. Bezvýsledně. Vždy mě slušně odmítl s odkazem na probíhající jednání s IBM. K dohodě s panem Součkem se ale schylovalo již dlouhou dobu, protože už v minulém roce jsem zaslechl něco o tom, že IBM Lotus připravuje české stránky o svých produktech.

Jak jsem uvedl v perexu, od 19. dubna je změna vlastníka zaznamenána v databázi CZ.NIC. Vlastníkem je právnická osoba IBM Corporation, North Castle Drive, NY, kterou zastupuje Grace Micewicz a za českou stranu Radek Vašíček. Kruh se tak uzavřel.


Proč to všechno?

Tématu vlastnictví doménového jména Lotus.cz jsem se věnoval nejen v již citovaném článku Jak je to s doménou Lotus.cz?, ale i v několika dalších článcích. (Koho to zajímá, napiště si do pole Hledej heslo: lotus.cz). Je potěšující, že se v IBM našli lidé schopní s tím nepříznivým stavem něco udělat. A že tito lidé věc dotáhli do úspěšného konce. Myslím si, že nebude přehnané, když za všechny fandy těchto skvělých produktů řeknu - děkujeme.

Je ale také načase začít vyčíslovat škody, hledat viníka a případně ho potrestat. Najít viníka by podle mě neměl být velký problém a tak je jen otázkou, zda ho i potrestat. Ale nebudeme přece dotyčného či dotyčnou soudit tady... Jen je třeba připomenout, že napáchané škody, především v podobě ztráty důvěry ve klíčový brand softwarové skupiny, jsou prakticky nevyčíslitelné.

Dají se podle vás 2 roky ztráty dohnat? Dá se jen tak obnovit důvěra uživatelů? Nebo doménu Lotus.cz IBM koupila jen pro propagaci nových produktů Workplace? Nebo si také myslíte, že na tyto otázky skutečně spolehlivě odpoví pouze čas?