světNotes.cz

IBM jedničkou v groupware
Novinky
09.08.2002 - Emil Čelustka

Tisková zpráva
Trh s integrovanými týmovými prostředími (ICE, integrated collaborative environment) pro posílání zpráv a komunikaci v podnicích by měl v roce 2002 dosáhnout úrovně tržeb ve výši 1,57 miliard dolarů, což představuje mírný pokles proti předcházejícímu roku. Celkový počet uživatelů řešení ICE po celém světě vzroste z 210 miliónů v roce 2001 na 240 miliónů v roce 2002, uvedla agentura IDC.

„Integrovaná týmová prostředí dominují posílání zpráv a týmové spolupráci v podnicích už pět let. Nakolik to bude pravda i za dalších pět let, to bude záležet na tom, jak dobře výrobci řešení ICE odpoví na vznikající potřeby zákazníků v oblastech bezdrátového/mobilního přístupu a webových služeb, i na přetrvávající nutnost snižovat celkové náklady na vlastnictví,“ řekl Mark Levitt, viceprezident programu týmových počítačových aplikací ve společnosti IDC.

Následují výsledky analýzy výkonnosti tří největších výrobců v roce 2001 po celém světě podle IDC (v abecedním pořadí):
světNotes.cz komentuje
Všiměte si šalamounského vyhodnocení - společnosti jsou seřazeny podle abecedy, navíc je to v tiskové zprávě uvedeno. Překvapivé jsou i dvě první pozice - pokaždé podle jiného vyhodnocovacího kritéria. IDC se evidentně snaží vyhovět oběma mamutím společnostem a nerozházet si to s žádnou z nich. Myslím si, že to snižuje hodnotu zprávy, protože vlk se nažral a koza zůstala celá. Máte taky ten dojem.

Faktem je, že obě společnosti, IBM i Microsoft na poli groupware velmi silně soupeří. Podle našeho názoru má IBM s produkty Lotus Domino/Notes výrazně silnější a stabilnější pozici. Zákazníci kteří se pro jednu z platforem rozhodují totiž klienty Lotus Notes kupují záměrně, zatímco Microsoft získává nejvíce nových uživatelů díky prodeji ochodně úspěšného balíku Office, ve kterém je Outlook přibalen. Přitom velká část uživatelů Outlooku nemá a možná ani nikdy mít nebude přístup na některý z Exchange serverů. Dá se tedy ještě hovořit o groupwarových klientech?