světNotes.cz

Česká nápověda k Lotus Notes a Domino R6 ke stažení
Download
19.03.2004 - Emil Čelustka

Nejvíce postrádáte českou nápovědu k Lotus Notes R5. Nemůžeme však jen tak zveřejňovat části programu chráněného autorskými právy. Proto jsme se obrátili na české IBM s dotazem a žádostí o svolení k publikování.

První reakce byla zcela zamítavá s tím, že se jedná o část programu a není možné ji jen tak publikovat. Navíc se je tzv. Media Pack s lokální verzí jednou z položek nabízených k prodeji. Argument, že je to cena za výrobu a zaslání CD neobstojí. Situace s českým helpem k R5 je tedy patová a zákazníci, ke kterým se dostaly cizojazyčné, převážně anglické verze prostřednictvím nákupu licecncí mateřskou společností v zahraničí, mají prostě smůlu.

Podstatně lépe jsou na tom uživatelé verze R6. IBM totiž český help umístila na své stránky volně ke stažení. Pokud českou verzi nápovědy potřebujete můžete si ji stáhnout z našeho serveru:

Česká nápověda k Lotus Notes a Domino R6 (self-extracting zip, 3,97 MB)


Polemika

Přesto je to nějaké podivné. Česká verze nápovědy k R5 k dispozici není, ale například německá R5 na webu ke stažení je. Podobně jsou na tom třeba norové, dánové či francouzi (ti tam mají dokonce i verzi 6.5!). Samozřejmě nejlépe je web zásobený anglickými verzemi a to již od verze 4.5. IBM tedy evidentně volí otevřenou politiku umožňující přístup k souborům s nápovědou každému, kdo ji potřebuje. Bez registrace a bez copyrightu. Vypadá to tedy, že se jedná pouze o určitou pohodlnost doplnit starší soubory do databáze. Nicméně dokud tak IBM neučiní, nemáme svolení vzít českou nápovědu z existující české instalace R5 a poskytnout vám ji ke stažení. Podobně jsou na tom například poláci, rusové či turci.

My toto rozhodnutí IBM respektujeme a pokud by se změnilo, budeme vás o tom informovat.