světNotes.cz

Dá se přežít s IBM Lotus Symphony?
Novinky
27.04.2011 - Emil Čelustka

Proč Lotus Symphony a ne Microsoft Office?

Roky platilo, že i spokojení zákazníci platformy Lotus Notes/Domino kupovali a platili za konkurenční produkty Microsoft Office. IBM vlastní neschopností pouštěla konkurenci ke svým zákazníkům. Situace se před časem změnila a v instalačním balíku Lotus Notes se objevila možnost instalace IBM Lotus Symphony. Zdarma. A přestože o této možnosti mnoho zákazníků ví, dodnes používají Microsoft Office.

Přitom na možnost nahrazení Microsoft Office některým z produktů rodiny OpenOffice či přímo Lotus Symphony se mě zákazníci opakovaně ptají. Zatím jsem jim dával spíše vyhýbavé odpovědi a radil vyzkoušet si to na vlastní kůži, na jejich dokumentech a v jejich podmínkách.


Jaké jsou zkušenosti z provozu?

Obecně platí, že jakékoli testování je k ničemu. Dokud si s aplikací člověk jen "hraje", vše se jeví jako funkční a v pohodě. Proto je potřeba aplikaci nainstalovat a přinutit se ji používat v běžném provozu. Rozdíly a případné nedodělky vyplavou na povrch, až když chcete nebo dokonce musíte udělat jednu konkrétní věc, nejlépe v časové tísni.

První dojmy je potřeba překonat, protože skoro nic není tam, kde původně bylo a kde byl člověk zvyklý hledat. Bohužel právě tuhle fázi většina uživatelů nepřekoná a vynucuje si instalaci staré aplikace s argumetem, že "to už umí". Pokud se přes tuto fázi přeneseme, je třeba se zeptat, jaká jsou očekávání. Podle mě nic nemusí být lepší nebo dokonce výrazně lepší než v MS Office. U aplikace zdarma, to neočekávám a nevyžaduji.

Podívejme se proto na věci, které vás mohou zlobit, trápit či omezit a které lze považovat za slabá místa systému.


Integrace Lotus Symphony do Lotus Notes

A začneme kandidátem na vůbec nejotravnější překážku v práci s Lotus Notes a Lotus Symphony. A tou je vzájemná integrace. Na začátku to vypadá idylicky, ale v praxi se to ukázalo být doslova peklem.



Nelogické uspořádání funkcí a nastavení

Tento okruh výtek částečně souvisí s integrací Lotus Symphony do Lotus Notes. Některá nastavení chování se provádějí v File/Preferences..., které otevře značně komplikované dialogové okno. Možnosti v levém menu jsou seřazeny do 3 úrovní (!!!) a cokoli zde najít vyžaduje značnou dávku trpělivosti. Někdy ale hledáte marně.

Třeba v případě automatických oprav jako je první velké písmeno, oprava prvních dvou velkých písmen, nahrazování znaménka mínus pomlčkou nebo veskrze obtěžující nahrazování URL funkčními linky. Přestože jsou to nastavení, ve File/Preferences... je nenajdete. Skrývají se pod Tools/Instant corrections... Ale pozor! Nejsou to ta LN Tools, jsou to Symphony Tools, která se zobrazí pouze pokud se nacházíte v otevřeném dokumentů Lotus Symphony! Jak přehledné...

Pro obyčejného uživatele je to téměř nepřekonatelná bariéra.


Tiskneme a nadáváme...

Tisky byly vždy velkou slabinou Lotus Notes. A je velmi smutné, že jsou i slabinou Lotus Symphony, byť za to může spíše původ v OpenOffice. Než budete zkoušet tisky, doporučuji vyzkoušet tisk z PDF pomocí Acrobat Readeru 9 a vyššího. Tam někde je už několik let laťka jednoduchosti, přehlednosti a kvality tisků dokumentů.

K čemu je reklama na chytrou a zelenou planetu, když pomocí aplikace dodávané IBM běžný uživatel omylem tiskne stovky až tisíce zcela zbytečných stránek a u tiskárny tišeji či hlasitěji nadává?


Dá se přežít s IBM Lotus Symphony?

Vzhledem k předchozím řádkům mám možná překvapivou odpověď: Ano, dá. Většina základních funkcí je shodná a požadovaného výsledku se nějakou cestou doberete. Chce to čas a zvyk, ale jde to. Očekávat, že přechod na jinou platformu bude zcela bez problémů by bylo naivní.

Pokud ale hodně tisknete a jste na vzhledu výsledných tisků závislí, přechod na Lotus Symphony pečlivě zvažte.

A jaké jsou vaše zkušenosti?