světNotes.cz

Jak je to s doménou Lotus.cz?
Novinky
28.04.2003 - Emil Čelustka

Bohužel databáze CZ-NIC již neobsahuje kompletní historii vlastníků doménového jména, jako tomu bylo dřív. Přijměte tedy následující přehled s jistou rezervou, protože přesné záznamy neexistují.


Historie

únor 2002 - doménové jméno Lotus.cz vypadlo ze zóny .CZ pro nezaplacení 840 Kč. Je dobré si připomenout, že CZ-NIC posílá (1) výzvu k opravě údajů, která signalizuje, že bude vyžadováno její zaplacení, (2) výzvu k platbě, (3) první upomínku, (4) druhou upomínku. Ještě po odeslání 2. upomínky máte 14 dnů na provedení platby.

březen 2002 - bezprostředně po vyřazení ze zóny .CZ je doména Lotus.cz zaregistrována jedním z doménových spekulantů. Současně s tím se rozběhla možnost podání tzv. speciální žádosti o registraci doménového jména - jeden z nástrojů, který má omezit spekulace s doménovými jmény a zabránit neplatícím spekulantům v blokování doménových jmen.

15. března 2002 ve 2:35:00 - se rozběhl příjem speciálních žádostí. Jen v rámci této vteřiny jich bylo registračním systémem CZ-NIC přijato 60. O deset minut později (robot neběží pořád, zpracovává žádosti periodicky, každých 10 min) 61 a ve 2:55:00 jich bylo zpracováno 6. Celkem bylo na doménu Lotus.cz přijato 201 speciálních žádostí o registraci, 6 žádostí bylo zaplaceno. A výhercem se stal: Tomáš Souček, který měl to štěstí, že jeho speciální žádost byla přijata jako úplně první. Doménu zaplatil 22.5.2002 - tolik databáze CZ-NIC.

1. června 2002 - se doména Lotus.cz opět ocitá v zóně .CZ.


Od této doby až do dnešního dne trvá stav, který asi všichni známe. Doména Lotus.cz končí na stránce společnosti DATA Intertech. Ta obsahuje jen velmi málo z toho, co by člověk na nativní doméně čekal. Na opakované dotazy mi pan Souček odmítl odpovědět s odůvodněním, že jednání se společností IBM probíhají. Vzhledem ke skutečnosti, že celá záležitost se vleče již přes rok, o jejím výsledku dost pochybuji.


Jak je to s ostatními IBM softwarovými brandy?

Při zkoumání databáze CZ-NIC mě napadlo ověřit si stav ostatních softwarových brandů IBM. Výsledek mě naprosto šokoval.

db2.cz - vlastní MF Servis s.r.o., web nefunguje
lotus.cz - vlastní Tomáš Souček, web provozuje DATA Intertech, věnováno produktům Lotus software
rational.cz - vlastní Intergast Praha s.r.o., web je věnován produktům Rational AG, výrobci gastronomických zařízení
tivoli.cz - vlastní AG COM a.s., web končí na firemní prezentaci AG COM
websphere.cz - vlastní Aegis s.r.o., web nefunguje

Teprve až nad těmito výsledky mi začalo svítat. IBM nestojí o podporu jednotlivých brandů prostřednictvím samostatných domén. Podobná situace je i v sousedním Německu, kde jedinou výjimku tvoří lotus.de. Ostatní domény nepatří IBM. Úplně opačná je situace v zóně .COM. Tam až na jedinou výjimku tvořenou doménou db2.com, všechny patří a směřují na stránky IBM.


Co si myslíte vy? Zaslouží si produkty Lotus software vlastní lokální doménu a obsah? Nebo je naopak v pořádku, že oficiální české stráky věnované produktům Lotus software a dalším brandům IBM neexistují?