světNotes.cz

Pryč od Windows 2000 Server ve funkci WWW serveru !?
Novinky
08.11.99 - Zdeněk Michálek

Není to tak dlouho, co jsem se rozčiloval (a kolega, který dělá do Notesů profesionálně byl přímo doběla) nad "geniální" cenovou politikou IBM/Lotusu. Ta tehdy nově nutila buď za každého autentifikovaného uživatele na WWW serveru Domino, který používáme, platit licenční poplatek nebo zaplatit každoročně paušální částku řádově sto tisíc. Ne že by nám to až tak moc vadilo, u nás jsou uživatelé anonymní, ale přece jen, co kdyby... Jistě, dalo se to obejít tím že se nebudou používat autentikační funkce vestavěné přímo v serveru, ale na co potom jsou technologie, když jejich využívání je vlastně nevýhodně ?

A teď, posílen vidinou tučného měšce, se rozhodl pro něco podobného i Microsoft. Úplně na konci oznámení o cenových relacích Windows 2000 v takovém či makovém provedení je tato nádherná hláška :

"Essentially, anonymous use of a Windows 2000 Server being used as a Web server does not require a CAL, while authenticated use will require either a CAL or the newly introduced Internet Connector. The Internet Connector is a flat, per server charge that allows for unlimited authenticated use on the Internet. The Internet Connector has an estimated retail price of $1,999."

Neboli - i u Microsoftu už budeme platit za každého autentikovaného uživatele jeho WWW serveru. Situace je tu ještě o to horší, že - na rozdíl od Domina - je pro rozumný dynamický WWW server od Microsoftu potřeba zakoupit ještě internetovou licenci MS SQL serveru, jejíž cena se rovněž pohybuje notně přes 100 000 korun.

Nevím jak vy, ale já mám čím dál silnější pocit, že se všichni brzy setkáme zpátky u Linuxu ...