světNotes.cz

R7 přináší ... drastické zdražení!
Novinky
12.09.2005 - Emil Čelustka

30. srpna 2005 IBM publikovala dosti podrobnou zprávu o tom, jak Lotus Notes/Domino 7 maximalizuje spolupráci a minimalizuje "celkové náklady na vlastnictví" (TCO - total cost of ownership). Mazáci se po jejím přečtení začali sázet, jak dlouho poté bude následovat oznámení o zdražení. Pravdu měli ti, kteří vsadili na týden. Přesně 6. září IBM oznámila úpravu cen Lotus Domino Enterprise Server a Lotus Domino Messaging Server.

S platností od 6. října 2005 IBM vzrůstá cena Lotus Domino Enterprise Serveru a 12 měsíční Software Maintenance o plných 25% z 3.006 € na 3.758 € !!! Cena ročního Software Maintenance Renewal vzroste z 779 € na 975 €, tedy o 25,16%. O 25% rostou i ostatní kombinace licencí Lotus Domino Enterprise Server a také Lotus Domino Messaging Server.

Vysvětlení provázející zprávu o úpravě cen argumentuje nárůstem výkonu několika posledních verzí, přidanými funkcemi a vlastnostmi a nárustem "obchodní hodnoty" poskytované Domino servery. I když s těmito argumenty nelze nesouhlasit, v našich podmínkách se převážně neprojeví. Jen málokterý server u nás obsluhuje tisíce konkurenčních uživatelů a firma s 20 uživateli nárůst výkonnosti moc nepozná. Za Renewal však bude muset zaplatit o 96 € víc než před rokem. Při současném kurzu to je o téměř 3.000 Kč více! A o nové licenci Lotus Domino Enterprise Serveru za 3.758 € z procesor se dá směle říci, že se pomalu, ale jistě posouvá mezi prakticky neprodejný software.


Do kdy můžete objednávat za staré ceny?

O tom oficiální zpráva americké IBM tiše mlčí. Německá IBM však oznámila, že objednávky přijaté do 30. září 2005 budou vyřízeny za staré ceny. Jak se zachová česká IBM netuším.


Co bude následovat?

Předchozí vlny zdražování naznačují další kroky IBM. Po zdražení serverů budou následovat další licence. V ohrožení je především cena Lotus Domino Utility serveru a Lotus Domino Collaboration Express - od svého uvedení na český trh nejprodávanější licence. V diskuzi ke článku si můžete tipnout, jak dlouho to bude trvat.