světNotes.cz

IBM oznámila finanční výsledky za 2. kvartál roku 2003
Novinky
17.07.2003 - Emil Čelustka

IBM se podle těchto výsledků docela daří. Meziroční nárůst obratu je 10,7%. V řádech desítek miliard dolarů je to hezký výkon.

IBM finanční výsledky 2Q 2003.txt

V souvislosti s článkem Jaké je povědomí o produktech Lotus Notes/Domino? mě vcelku logicky zajímalo, jaké jsou výsledky softwarové divize. Obrat za software meziročně vzrostl o 6%. Tahounem jsou produkty DB2 (+16%), Websphere (+14%) a Tivoli (+9%). Zaostává skupina produktů Lotus s poklesem tržeb meziročně o 2%.

IBM ale své výsledky také přepočítává na tzv. konstantní měnu - eliminuje vliv poklesu kurzu dolaru. Očištěné výsledky už tak radostné nejsou, více totiž rostla čísla než hodnota. Celkově se software v meziročním porovnání propadl o 2%, DB2 má +7%, Websphere +6%, Tivoli 0% a Lotus poklesl dokonce o 12%!

Přesto se ukazuje, že software je jednou z nejziskovějších aktivit IBM. Podíl software na celkových tržbách IBM činí pouze 18%, ale podíl na celkovém zisku před zdaněním činí 34%! Hardware je na tom z tohoto pohledu podstatně hůř.

Jistě by bylo velmi zajímavé porovnat výsledky celé IBM s výsledky české IBM. Ta ale své finanční výsledky samostatně nezveřejňuje.