světNotes.cz

IBM Lotus Notes/Domino 6.5 Beta 2
Novinky
24.06.2003 - Emil Čelustka

Druhá beta naznačuje, že IBM to s plánovanými termíny myslí opravdu vážně. Verze 6.5 Beta 2, která je ke stažení zde, je zajímavá již zmíněnou integrací s IBM Lotus Instant Messaging (Sametime). Nemůžu se ubránit dojmu, že IBM v případě Instant Messagingu (IM) znovuobjevuje Ameriku. Podobnou a v některých případech lepší funkcionalitu poskytuje již dlouhé roky ICQ. Přitom nadšení pro Instant Messaging prakticky nezná mezí - i při prezentaci strategie IBM na sotva skončeném Lotus Symposiu byl Instant Messaging součástí snad každé druhé věty, společně s J2EE a otevřenými standardy.

Integrací (IM) do klienta Lotus Notes IBM zabije 2 mouchy jednou ranou. Uživatelé nejsou u tohoto druhu software připraveni platit klientské licence. Konkurenční ICQ, ale i Windows Messenger jsou totiž zdarma. Samostatný produkt by si asi málokdo nainstaloval a proto je integrace z pohledu IBM jednoduché a logické řešení. Přesto zde stále zůstává bariéra v podobě nákladů na pořízení Sametime serveru.

A ještě jeden postřeh. Nemůžu se ubránit dojmu, že IBM v případě 6.5 nějak moc tlačí na pilu. Všechny dosavadní verze R6 byly silně bugové, prakticky neschopné spolehlivého provozu. Z tohoto důvodu byla verze 6.0.2 dokonce zcela stažena z distribuce a uživatelé netrpělivě očekávají ohlášenou 6.0.2 CF1. Mnozí zákazníci se k upgrade na R6 za 8 měsíců od uvedení na trh právě z důvodů nestability Domino serveru ještě neodhodlali. Má být 6.5 východiskem? Stane se 6.0.x předčasně mrtvou větví? Na tyto otázky spolehlivě odpoví jen čas.