světNotes.cz

V Německu Notesy zdarma?
Novinky
22.10.99 - Zdeněk Michálek

V německých televizích právě běží masívní reklamní kampaň na téma Lotus Notes Private Edition - bezplatně. Odkazuje na stránky http://www.lotus.de, takže jsem samozřejmě nezaváhal a podíval se k západním sousedům, co že se to jejich místnímu zastoupení podařilo u amerického bratra prosadit .. a nevěřil jsem svým očím: je to tak, od 1. srpna do konce tohoto roku nabízejí bezplatný download a licenci pro používání pětkového notesovského klienta pro Wintel platformu - a to dokonce včetně tří klientských aplikací ! Je toho bratru nějakých 60 MByte (+ aplikace od Gedsysu stylu organizér korespondence, archív pro všechno možné a program stylu Malý akcionář), nicméně CDčka jsou v přílohách skoro všech významnějších počítačových časopisů (a prodávají se i zvlášť za necelých 20DM plus 4,80DM poštovného včetně publikace). Nezkoušel jsem Private Edition stahovat (ono němčina nepatří právě mezi mé favority), ale z popisu se zdá, že se jedná o kompletního klienta, možná bez některých templatů.

Podle licenčních podmínek je program určen pouze pro soukromé použití, pro použití za účelem výdělku nebo v síti LAN je možné jej nainstalovat jen pro testovací účely a dobu 30 dní, pak je třeba zakoupit licenci podle standardních podmínek Lotusu.

Na WWW stránkách je k Private Edition nabízen i import adresáře z Outlooku (MS Outlook 7.0, MS Outlook 2000, MS Outlook Express 4.x a MS Outlook Express 5) - mimochodem, to je věc kterou jsem hooodně dlouho hledal i na jiných sajtech. Pravda, z Outlooku je třeba data vyexportovat v textovém formátu (nechápu proč samozřejmost jako import adressbooku z konkurenčního produktu, a to bez berliček výše zmíněného stylu, není už dávno součástí standardní dodávky), ale díky i za to.

Zajímavě je řešen support - na rozdíl od našich zvyklostí, kdy na free software podpora prostě neexistuje jsou pro tento účel vyhrazena placená čísla (obdoba našich 0609), takže za nějaké 3DM za minutu můžete volat a volat. Mimochodem, docela by mě zajímalo, jaké jsou momentálně podmínky zřízení něčeho podobného u nás - když jsem se o to zajímal nějakých 5 let zpátky, požadoval prý náš Telecom nekřesťanských pár set tisíc zřizovacího poplatku plus cca polovinu tržeb za provolané impulsy.

No a zaregistrovaní uživatelé Private Edition mají možnost vyhrát tohle autíčko v ceně kolem 50.000 Euro.