světNotes.cz

Co všechno dovolují licence Express?
Novinky
09.09.2003 - Emil Čelustka

Když jsem psal článek Od září bude Domino server v licenci per-user !!!, bylo mi vše jasné :-) Pak jsem se ale bavil s několika lidmi a má jistota byla tatam. Vše dorazil Zdeněk Michálek, když připojil svůj komentář ke článku. Využil jsem tedy první příležitosti, abych se dozvěděl přesný výklad přímo od IBM. Pomohl mi David Enc a musím říci, že mě velice příjemně překvapil.


Co dostanete za 121 EUR?

První co padlo, byla moje představa, že 121 EUR je pouze můj "podíl" na licenci serveru a že pro práci si budu muset standardně koupit klienta LN. Skutečnost je taková, že licence IBM Lotus Domino Collaboration server Express obsahuje serverovou a klientskou licenci současně! Skvělá zpráva s ohledem na fakt, že jen samotný LN Collaboration Client stojí 127 EUR.

Každá zakoupená licence vás přitom opravňuje k provozu samostatného serveru! Pokud máte 10 uživatelů s touto licencí, můžete pro ně provozovat až 10 serverů! To je skvělá zpráva pro všechny, kteří mají větší počet menších poboček, na kterých by potřebovali servery ale nevyplatí se jim investovat 90 tisíc na každé z nich.

Servery jsou přitom licencovány PER SERVER. Můžete tedy použít víceprocesorové servery a poskytnout svým uživatelům potřebný výpočetní výkon.


Omezení

Jako v běžném životě, i zde je to něco za něco. Express je limitován na společnosti do 1 000 zaměstnanců včetně a servery Express není možné provozovat v clusteru. Oběma variantám bude poměrně snadné vyhovět. Do tisíce uživatelů jsou u nás i poměrně velké společnosti, navíc model s možností provozovat větší počet víceprocesorových serverů výrazně mění výpočty kdy je který model výhodnější. A nejmenší firmy clustery neprovozují ani provozovat nebudou, takže ani toto omezení moc nepocítí.

Další limit už je citelnější. Servery Express totiž vyžadují licenci pro každého, i neautentikovaného (nepřihlášeného) uživatele. Tím je Domino Collaboration Express server zcela vyloučen z funkce veřejného web serveru. Domino Utility server Express tato podmínka společně s limitem tisíce uživatelů diskvalifikuje pouze do role web serveru pro uzavřenou skupinu. S argumenty jako že žádná ze stávajících technologií nedovoluje spolehlivě určit počet neutentikovaných uživatelů se IBM netrápí. Prostě pokud budete chtít provozovat web server, musíte si koupit "plnohodnotnou" licenci.


Co to všechno přinese?

Hodně jsem o tom přemýšlel a jsem přesvědčený, že nová licenční politika Domino Express serverů přinese průlom na trhu označovaném jako Small and Middle Business. Prakticky je to většina českého trhu. IBM svůj díl práce odvedla - teď je to na nás, partnerech, abychom to sdělili zákazníkům a instalovali a instalovali. Máme totiž kvalitní produkt za výtečnou cenu. Co více si přát?