Nejistota a zklamání v řadách Business partnerů IBM

Emil Čelustka, 17. dubna 2003, světNotes.cz

Co čeká zákazníky a Business partnery po 5. květnu 2003, kdy dojde k další z řady změn v podmínkách Passport Advantage?

První zprávu o chystaným změnách jsme přinesli v článku Změny v Passport Advantage již v lednu tohoto roku. Další informace na sebe oproti původnímu předpokladu nechaly poměrně dlouho čekat. Možná i proto je situace taková, jaká je.

Partnery čekají k 5. květnu 2003 poměrně velké změny. Především v oblasti marží z prodeje licencí. Dosavadní základní marže trošku vzroste, podmínkou je však dodávka do tzv. Small and Middle Business (SMB). SMB ale dosud nebylo přesně definováno. Použijeme-li definice vycházející z amerického trhu, je SMB třeba i takový ČEZ. Obratově i počtem zaměstnanců/licencí. Jisté je pouze to, že do SMB definice nepadají banky, pojišťovny, státní správa a školy.

Naopak oproti dosavadním zvyklostem do nonSMB sektoru klesá marže na pouhých 5% !!! Kdo za těchto podmínek bude prodávat produkty Lotus opravdu nevím. Vypadá to, jako kdyby si IBM řekla, že partnery na prodej velkým zákazníkům už prostě nepotřebuje a že tím pádem musejí být vděční za každý drobek. Naopak o malé zákazníky se IBM neumí postarat (moc práce, málo peněz), takže tam partnerům malinko přidáme. Není se co divit, že někteří partneři jsou doslova znechuceni. A že pokud chtějí přežít, rozhlížejí se nebo již dokonce nabízejí některé z konkurenčních řešení. Značně se tak zvyšuje pravděpodobnost, že zákazník bude uspokojen a firma vydělá. A Černý Petr zůstane IBM.

Tipněte si - čeká produkty Lotus software pod správou IBM osud OS/2 nebo je pravděpodobnější scénář z aprílového žertíku, který oznamoval jednání mezi IBM a Microsoft o odprodeji divize Lotus software?


Emil Čelustka