IBM Lotus Notes/Domino 7 Public Beta

Emil Čelustka, 19. dubna 2004, světNotes.cz

Koncem minulého týdne uvolnila IBM ke stažení první betu Lotus Notes/Domino 7. Chcete si i vy vyzkoušet, jak bude vypadat nová verze s podporou databází DB2?

Jako obvykle bylo uvolnění doprovázeno několika drobnými problémy. Například pro stažení instalace je potřeba se zaregistrovat. Stávající registrace jako partnera nestačí. Kde je IBM propagované Single Sign-On?

Ještě v sobotu se měnila nabídka verzí ke stažení. Když jsem začínal, byly k dispozici pouze Lotus Notes 7 klient, Domino Designer 7 a Domino server 7 pro Windows. Ale v průběhu stahování klienta (125 MB) někdo přidával další verze serveru a restartoval při tom server. A protože download server IBM neumí navazovat (zatímco moje Opera ano), mohl jsem stažených 70 MB zahodit a začít odznova. Jenže nebylo kde - vidět byly pouze Domino servery 7 pro AIX, Solaris a Linux.

Nakonec jsem se klienta přecejen dočkal a hned jsem spustil instalaci. Rozbaluje se do temporary adresáře ND6 :-), což ale není funkční problém. Zato následující instalace vyžaduje umístění souborů do c:/Lotus/Notes a dat do c:/Lotus/Notes/Data. V instalaci sice jsou připravena tlačítka na změnu těchto adresářů, ale v betaverzi jsou nefunkční. A protože na uvedených cestách mám ostrou verzi, netroufl jsem si ji nahradit betaverzí a instalaci jsem raději ukončil. Dnes budu usilovně hledat počítač, na kterém bych betu vyzkoušel.

Informace o novém Notes/Domino 7 včetně linku ke stažení najdete zde. Počítejte s tím, že se při stahování "zapotíte". Klient má již zmíněných 125 MB, Domino server pro Linux přes 550 MB. Pokud budete chtít testovat možnosti práce Domino serveru s databázemi na DB2, počítejte ještě se stahováním DB2. K dispozici jsou pouze verze pro Windows a AIX. IBM tolik preferovaný Linux mezi operačními systémy DB2 chybí...


Emil Čelustka