Historie Lotus Notes - I.

Martin Humpolec, 25. ledna 2005, světNotes.cz

7. prosince oslavily Lotus Notes své oficiální 15. narozeniny. Tento den kupodivu nebyl v Čechách důvodem k žádným bujarým oslavám. Možná proto, že myšlenka Lotus Notes je o něco starší. Jak to tedy celé bylo?

S využitím článků http://www-10.lotus.com/ldd/today.nsf/lookup/NDHistory a http://www.nwfusion.com/news/2004/1202lotus.html.


Začátky
Myšlenka Lotus Notes vznikla v době, kdy mnozí z nás nevěděli co znamená počítač a někteří dokonce ještě chodili na houbách. V roce 1973 na univerzitě v Illinois vytvořili produkt zvaný PLATO Notes. Jednalo se o systém pro hlášení chyb, do kterého mohli uživatelé zapsat chybu a odeslat ji ke zpracování. Program zajišťoval bezpečnost údajů, nikdo tedy nemohl smazat údaje jinému uživateli, každá chyba byla opatřena identifikací příslušného uživatele. V dnešní době věc samozřejmá, tehdy něco neuvěřitelného, co navíc fungovalo v prostředí více uživatelů.

Celou věc měli na svědomí tři mušketýři té doby – Ray Ozzie, Tim Halvorsen a Len Kawell. Všichni byli výborní programátoři a Ray vůdčí osobností celé skupiny.

V roce 1976 uvedli propracovanější verzi – PLATO Group Notes, který již měl nastavení přístupových práv, možnost anonymních příspěvků, pohledy na data dle nejrůznějších kritérií a vazba na jiné záznamy v systému PLATO.

Celá myšlenka trochu zapadla spolu s uvedením PC a systému MS-DOS v roce 1982, které byly značně levnější než mainframe, na kterém PLATO běželo.

Na konci roku 1984 ovšem Ray sehnal investora, který mu poskytl peníze do začátků nového projektu. Tímto investorem byl Mitch Kapor, zakladatel Lotus Development Corporation, který tak umožnil založení společnosti Iris Associates. Ray znovu sehnal své dávné kamarády ke kterým se brzy připojil i Steven Beckhardt a spolu započali vývoj Notes. Od začátku měli jasnou ideu systému, který musel umožňovat stejnou práci jak v kanceláři tak vzdáleně. Celý systém založili na myšlence PLATO Notes, použili ovšem architekturu klient-server. Původní myšlenka, že Notes budou umožňovat on-line diskuze, email, telefonní seznam a dokumentovou databázi, byla trochu nabourána možnostmi technologií v té době. Další debata byla o možnostech systému – zda bude dodáván včetně hotových aplikací či zda bude umožňovat vývoj zákaznických aplikací. Z dnešního pohledu se naštěstí rozhodli pro možnost uživatelských úprav a návrhu aplikací, díky čemuž se i v dnešní době jedná o velice flexibilní produkt, který je možné použít pro spoustu nejrůznějších úloh.

Celý základ systému naprogramovali v průběhu dvou let, další rok strávili portováním systému na platformu OS/2. V průběhu této doby používali celý produkt interně ke komunikaci s lidmi v Lotusu a díky tomu vznikla myšlenka replikace, která v původním návrhu nebyla. Zároveň se inspirovali systémem Macintosh a vytvořili nové uživatelské rozhraní.

V roce 1986 byla připravena první verze systému, která se dala nasadit interním uživatelům a předvést dalším zájemců. Na základě této verze Lotus přijal tento produkt za svůj a v roce 1987 k němu zakoupil práva. Ještě před svým oficiálním uvedením na trh zakoupila 10 000 licencí společnost PriceWaterhouse, která věřila, že jim Lotus Notes umožní zlepšit způsob své práce (za zmínku stojí že u tohoto systému vydrželi až do dnešní doby).


1989 – verze 1.0
První verze byla distibuována právě 7. 12. 1989 a v průběhu prvního roku bylo prodáno více než 35 000 licencí. Podporované platformy byly MS-DOS a OS/2.
Spolu se systémem byly dodávány předpřipravené aplikace jako Group Mail, Group Discussion a Group Phone Book. Zároveň byly předpřipraveny šablony pro snadný návrh dalších aplikací, což zapříčinilo vznik komunity, která začala navrhovat vlastní aplikace.Funkcionalita verze 1.0:

1990 – verze 1.1
První rozšíření systému, která nerozšiřovala jeho možnosti ale sloužila spíše k přepsání kódu a tím ke zlepšení systému. Zároveň byla přepsána velká část produktu aby nebyla závislá na operačním systému a díky tomu mohlo dojít k rozšíření počtu podporovaných systémů – přibyly Novell Netware a MS Windows.


1991 – verze 2.0
Zatímco původní idea bylo použití Lotus Notes spíše v malých firmách (okolo 25 uživatelů), první verze ukázala že o produkt je zájem spíše ve firmách větších. Hlavním cílem tedy bylo přepsání aplikace tak, aby umožňovala připojení velkého množství uživatelů (10 000 uživatelů).Zajímavé také je, že produkt bylo možné zakoupit v minimálním počtu 200 licencí (což trochu neodpovídá myšlence systému) a těchto 200 licencí stálo 62 000 dolarů. Lotus věřil, že pouze velké společnosti dokáží využít vlastností systému.

Na vývoji systému v této době pracovalo již 12 vývojářů, kteří vytvořili instalační balík o velikosti přibližně 7MB a podařilo se jim přidat zejména tuto funkcionalitu:

1993 – verze 3.0
Dle slov Ray Ozzieho první velká verze s dostatkem uživatelů, kteří poskytovali potřebnou zpětnou vazbu, již bylo možné zapracovat do systému. V tuto chvíli systém používalo více než 2 000 společností a přibližně 500 000 osob. Cílem verze bylo zvláště zlepšení uživatelského rozhraní a Lotus se rozhodl k výraznějšímu rozšíření produktu na trhu, které podpořil snížením jeho ceny.Na vývoji pracovalo již 25 uživatelů a verze 3.0 měla interní číslo 114.3c. Verze 6.5 má číslo 194 a málokdo asi ví, že toto číslo znamená, kolikátá úspěšně zkompilovaná verze to je. Verze 3.0 tedy byla 114 úspěšně zkompilovanou verzí a bylo nutné ji třikrát opakovat, aby byla úspěšná.

Přibyly nové funkce:
V roce 1994 zakoupil Lotus Iris, což nemělo výrazný vliv na celý vývoj, spíše to vedlo ke zjednodušení cen a balíků produktů.

Rok 1995 přinesl koupi Lotusu IBM, což mělo výhodu finančního zázemí pro vývoj produktu, větší podporu prodeje a přístup k produktům, které postupně byly implementovány do Domina (HTTP server). Bylo možné investovat do dlouhodobějších projektů a díky tomu ke krátkodobějšímu "zpomalení" vývoje.


Verze 4.0 a následující přineseme ve druhém pokračování článku již zítra.

Martin Humpolec