Jak je to s doménou Lotus.cz?

Emil Čelustka, 28. dubna 2003, světNotes.cz

Za poslední rok nebylo možné si nevšimnout, že doménové jméno Lotus.cz nevlastní jak by všichni očekávali, společnost IBM, ale někdo jiný. Jak se IBM stará o své brandy?

Bohužel databáze CZ-NIC již neobsahuje kompletní historii vlastníků doménového jména, jako tomu bylo dřív. Přijměte tedy následující přehled s jistou rezervou, protože přesné záznamy neexistují.


Historie

únor 2002 - doménové jméno Lotus.cz vypadlo ze zóny .CZ pro nezaplacení 840 Kč. Je dobré si připomenout, že CZ-NIC posílá (1) výzvu k opravě údajů, která signalizuje, že bude vyžadováno její zaplacení, (2) výzvu k platbě, (3) první upomínku, (4) druhou upomínku. Ještě po odeslání 2. upomínky máte 14 dnů na provedení platby.

březen 2002 - bezprostředně po vyřazení ze zóny .CZ je doména Lotus.cz zaregistrována jedním z doménových spekulantů. Současně s tím se rozběhla možnost podání tzv. speciální žádosti o registraci doménového jména - jeden z nástrojů, který má omezit spekulace s doménovými jmény a zabránit neplatícím spekulantům v blokování doménových jmen.

15. března 2002 ve 2:35:00 - se rozběhl příjem speciálních žádostí. Jen v rámci této vteřiny jich bylo registračním systémem CZ-NIC přijato 60. O deset minut později (robot neběží pořád, zpracovává žádosti periodicky, každých 10 min) 61 a ve 2:55:00 jich bylo zpracováno 6. Celkem bylo na doménu Lotus.cz přijato 201 speciálních žádostí o registraci, 6 žádostí bylo zaplaceno. A výhercem se stal: Tomáš Souček, který měl to štěstí, že jeho speciální žádost byla přijata jako úplně první. Doménu zaplatil 22.5.2002 - tolik databáze CZ-NIC.

1. června 2002 - se doména Lotus.cz opět ocitá v zóně .CZ.


Od této doby až do dnešního dne trvá stav, který asi všichni známe. Doména Lotus.cz končí na stránce společnosti DATA Intertech. Ta obsahuje jen velmi málo z toho, co by člověk na nativní doméně čekal. Na opakované dotazy mi pan Souček odmítl odpovědět s odůvodněním, že jednání se společností IBM probíhají. Vzhledem ke skutečnosti, že celá záležitost se vleče již přes rok, o jejím výsledku dost pochybuji.


Jak je to s ostatními IBM softwarovými brandy?

Při zkoumání databáze CZ-NIC mě napadlo ověřit si stav ostatních softwarových brandů IBM. Výsledek mě naprosto šokoval.

db2.cz - vlastní MF Servis s.r.o., web nefunguje
lotus.cz - vlastní Tomáš Souček, web provozuje DATA Intertech, věnováno produktům Lotus software
rational.cz - vlastní Intergast Praha s.r.o., web je věnován produktům Rational AG, výrobci gastronomických zařízení
tivoli.cz - vlastní AG COM a.s., web končí na firemní prezentaci AG COM
websphere.cz - vlastní Aegis s.r.o., web nefunguje

Teprve až nad těmito výsledky mi začalo svítat. IBM nestojí o podporu jednotlivých brandů prostřednictvím samostatných domén. Podobná situace je i v sousedním Německu, kde jedinou výjimku tvoří lotus.de. Ostatní domény nepatří IBM. Úplně opačná je situace v zóně .COM. Tam až na jedinou výjimku tvořenou doménou db2.com, všechny patří a směřují na stránky IBM.


Co si myslíte vy? Zaslouží si produkty Lotus software vlastní lokální doménu a obsah? Nebo je naopak v pořádku, že oficiální české stráky věnované produktům Lotus software a dalším brandům IBM neexistují?


Emil Čelustka