Proč Lotus dodnes nemá klienta pro Linux?

Emil Čelustka, 24. října 2003, světNotes.cz

Potěšilo mě, že nejsem jediný, kdo IBM veřejně klade přímé otázky. Nemám teď na mysli vaše komentáře ke článkům, ale úvahu Scotta L. Thomase v posledním DominoWire Security Update vydávaném e-PRO magazínem.

Scott se pozastavuje nad "rozpory" mezi IBM a Lotusem. IBM na jedné straně věnovala miliardy dolarů na propagaci Open-Source operačního systému Linux a řešení postavených na této platformě, na straně druhé Lotus na Linux žádný velký akcent neklade. Existuje sice Lotus Domino pro Linux, ale prakticky nikdo o něm neví, nepropaguje se jako dospělejší alternativa k Sendmailu.

Scott srovnává IBM s Oracle, který svůj software pro Linux tlačí pro jeho škálovatelnost a stabilitu. Nebylo by krásné, kdyby se i IBM chlubila stabilním linuxovým serverem s Dominem se 40 tisíci konkurenčních uživatelů na čtyřprocesorovém intelovském serveru?

Samostatnou kapitolu představuje klient Lotus Notes pro Linux. Už od uvedení R5 na trh čekám, kdy se objeví alespoň obyčejný Lotus Notes klient pro Linux. Pro spoustu našich zákazníků je to poslední bariéra, bránící použití Linuxu na pracovních stanicích. Ostatní software, běžně potřebný v kanceláři, už své náhrady na Linuxu má. IBM tak zase nahrává své konkurenci, protože dosud platí naprosto striktně - s každým klientem Lotus Notes se prodala právě jedna licence Windows.

Co si o tom myslíte vy? Myslíte si, že by Lotus Notes klient pro Linux měl úspěch? Že by se našli zákazníci, kteří by v takovém případě na svá PC pustili Linux?


Emil Čelustka