Notes/Domino R6.5 na trh oficiálně uvedeny nebudou?

Emil Čelustka, 3. listopadu 2003, světNotes.cz

Patrně nejsem jediný, kdo na otázku v úvodu nezná odpověď. Můžeme se jen dohadodat na základě nepřímých zpráv. Pokud se ale mé obavy potvrdí, stěhuje IBM produkty Notes/Domino definitivně na druhou kolej.

Sleduji dění v IBM pozorně již dlouhou dobu a mám stále větší obavy o další osud platformy Lotus Notes/Domino. Desítky roztroušených a zdánlivě nesouvisejících zpráv dávají ale dohromady sice stále ještě ne zcela jasný, nicméně s trochou fantazie již rozeznatelný obraz. IBM se tak nějak celá platforma Lotus Notes/Domino nehodí do karet.

V oblasti databázových produktů je u IBM jasná jednička - DB2. Informix, ale i Domino jako databáze paběrkují. Ne, nemusíte mi psát, že Domino není databázový server srovnatelný s DB2. Na druhou stranu má Domino oproti DB2 mnoho nezanedbatelných předností a pro určitá nasazení Domino vítězí na celé čáře.

V oblasti webových aplikací se IBM shlédla ve Webspehre. I zde se jedná o produkt nesporných kvalit, ale... pro většinu českých firem a projektů je to tak trochu kanón na vrabce. Je jen velmi málo českých serverů, pro jejichž provoz by nebylo dostačující podstatně levnější Domino. Jenže použití Domina jako web serveru IBM nepropaguje vůbec. Možná i proto, že nikdo z IBM nepřišel na způsob, jak Domino jako web server pořádně využít. Všechny mě známé aplikace, běžící na Dominu, používaly převážně nativní prvky LN, pro web prakticky nepoužitelné.

Domino si donedávna drželo svou pouzici v oblasti označované IBM jako Enterprise Messaging. Jenže ani to už neplatí. Zde se produktem číslo jedna, soudě podle preferencí IBM, stal Lotus Workplace Messaging. Tedy technologie využívající již zmíněných jedniček v jiných oblastech - Websphere a DB2. V propagačních materiálech Workplace Messagingu se Lotus Domino ocitá dokonce na úrovni Microsoft Exchange! A i když Workplace Messaging je opět produktem nesporných kvalit navíc mířícím na zcela nové trhy, Notes/Domino jen tak nenahradí. Pro trvalou práci je totiž Workplace nevhodný - vyžaduje totiž práci s myší, což si jako dlouholetý uživatel Lotus Notes nedovedu vůbec představit.


Dočkají se R6.5 oficiálního uvedení na trh?Tato pozvánka se minulý týden objevila na titulní straně lotus.com. Vede na stránku s pozvánkou na exkluzivní uvedení "inovativní platformy pro integraci lidí s obchodními procesy" - IBM Lotus Workplace. 5. listopadu 2003 se můžete zůčastnit půldenních akcí v Bostonu, San Franciscu nebo Torontu věnovaných startu produktů Workplace. Jak uvádí pozvánka, jen tak mimochodem se akce bude věnovat i zasazení Lotus Notes/Domino R6.5 do Lotus Workplace strategie.

Možná tam někdo se slzou v oku připije i na počest poslední verze fenomenálně úspěšné platformy Notes/Domino, verze 6.5.


Emil Čelustka