Chystá se "úprava" cen?

Emil Čelustka, 25. března 2004, světNotes.cz

Po delším období klidu na frontě pro zákazníky nejcitlivější, tedy na poli cen, se opět chystají změny. Důvodů pro takový krok je tentokrát opravdu dost.

Cenové rozdíly Evropa vs. Spojené státy

Ceny softwarových produktů v amerických dolarech jsou číselně nižší než v eurech. Před rokem se nad tím nikdo nepozastavoval, neboť americký dolar byl silnější než euro a po přepočtu jsme za softwarové produkty platili stejné částky, jako američané. Jenže kdeže loňské sněhy jsou.

Současná situace je taková, že například Lotus Domino Enterprice server 6.5 stojí 2.964 USD a tentýž server je v Evropě prodáván za 3.006 EUR. Čísla se nezměnila, ale změnil se kurz dolaru k euru. A to velmi podstatně. Díky tomu je, přepočteno aktuálním kurzem, Domino server v Evropě o 24,76% dražší, než ten samý zakoupený v americe. To je podle mě značný rozdíl.

Na obhajobu IBM je ale potřeba říci, že v cenové "diskriminaci" Evropy není zdaleka sama. Například výrobce fotoaparátů Nikon se chystá svůj letošní hit D70 prodávat v USA za 999 USD a v Evropě za 1.199 EUR. To je, přepočteno opět aktuálním kurzem, o téměř 48% vyšší cena než v americe. Ve stejném oboru Canon nepostujuje jinak. Jenže ...

Co se v případě hmotných výrobků díky relativně vysokým nákladům na transport do Evropy nevyplácí, je u licencí zcela běžnou praxí. Kdo může nakupuje softwarové licence hromadně v zemi, kde je to nejlevnější. Jejich "převedení" je IBM tolerováno a neodporuje licenčnímu ujednání. Zaplatit v americe za tytéž licence o 20% méně než v Evropě je prostě příliš lákavé.

Odstranění této "diskriminace" Evropy, neboť tyto problémy máme společné s němci stejně jako třeba s maďary, by mohlo být cílem úpravy cen, o které se už nějaký čas šušká. Uvidíme, zda si to IBM vůbec uvědomuje a zda se bude slevňovat v Evropě nebo naopak zdražovat v USA.


Nové produkty

Druhým důvodem pro potenciální úpravu cen by mohla být nová verze 6.5.x, která integruje funkcionalitu Instant Messagingu do prostředí klienta Lotus Notes. Ostatně IBM si na tomto poli již nějaký čas náležitě připravuje půdu. Třeba článkem na titulní stránce lotus.com: Innovations coming -- Lotus Notes and Domino 6.5.1 to simplify integration. Každému kdo jen trošku umí číst mezi řádky musí být jasné, že pokud se mluví o přicházejících inovacích, nejspíš to nebude zadarmo.

Ale není to tak jednoznačné jak by se mohlo zdát. Záleží totiž na tom, zda je pro vás Instant Messaging od IBM Lotus software zajímavý či nikoli. Pokud ho nepotřebujete a nechcete ho využívat, nejspíš úpravy cen nepřivítáte. Patříte-li do této skupiny a právě zvažujete nákup licencí, neuděláte chybu, pokud budete spěchat s rozhodováním, protože už pozítří by pro vás mohlo být pozdě. Naopak pokud vás Instant Messaging okouzlil a uvažujete o jeho nasazení společně s licencemi LN, patrně se vám vyplatí nějaký ten den počkat. Podle neoficiálních informací by pro vás nákup měl být výhodnější než lincence LN + IM zvlášť.

Zda k úpravám cen skutenčně dojde se dnes můžeme jen dohadovat. IBM mlčí a nikdo koho jsem se na to ptal, neví ani termíny, ani procenta. Neví nebo nemůže povědět. Jediné, co nikdo nevyloučil, je samotná úprava cen. Jak s touto informací naložíte, je na vás. Informace je ale zcela bez záruky a nechoďte si k nám do redakce na cokoli stěžovat. Ale pamatujte, že není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. :-)


Emil Čelustka