světNotes.cz: 100.000 přečtených článků

Emil Čelustka, 30. září 2004, světNotes.cz

Začátkem srpna si Rocky Oliver na svém blogu Lotus.Geek pochvaloval stotisícího návštěvníka. To mě přimělo podívat se do statistik světNotes.cz. Potěšilo mě, že i přes značný handicap v podobě našeho rodného jazyka, na tom nejsme vůbec špatně.

Ta narážka na jazykové omezení není žádná výmluva, je zcela namístě. Je neoddiskutovatelným faktem, že okruh našich čtenářů je omezen znalostí českého a slovenského jazyka. V porovnání s velikostí anglicky mluvící čtenářskou obcí to představuje téměř zanedbatelnou kapku v moři. Na druhou stranu je potěšující, jak nás rodný jazyk spojuje - pravidelnými čtenáři jsou administrátoři a vývojáři, kteří se vydali za prací do světa.

Za dva a čtvrt roku existence serveru (začátek počítáme od června 2002) jsme vám přinesli přes 300 článků - událostí, komentářů, návodů, řešení a tiskových zpráv. Nejčtenější článek dosáhl téměř 1100 zobrazení, 36 článků překročilo hranici 500 zobrazení. Více než jeden článek pro vás napsalo celkem 8 autorů, 4 další pak přispěli jedním článkem.Graf vývoje čtenosti hovoří jasně. Co z grafu nevyčtete, je skutečnost, že za první rok existence serveru světNotes.cz jste si u nás přečetli 11.256 článků. Druhý rok už to bylo 65.638 článků a za 3 měsíce třetího roku existence už přes 23 tisíc článků. Myslím si, že tato čísla hovoří sama za sebe.

Další parametr, který sledujeme, jsou počty těch z vás, kteří kliknou na upotávku v Newsletteru. Totéž platí i o RSS. Předpovědi, že RSS spasí svět se zatím nedaří plnit - na odkazy v RSS čtečce kliká 4x méně z vás, než na linky v Newsletteru.

Neméně zajímavá je statistika počtu stažených souborů ze serveru. Není komplentní, protože toto počítání jsme zavedli až v průběhu času. Celkově jste si u nás stáhli už téměř 3.000 souborů. Statistiku vede český help pro Lotus Notes R6 s téměř 300 staženími, následován skupinou produktových letáků IBM Lotus.

Na závěr bych rád poděkoval vám všem, našim čtenářům, za vaši přízeň. Jmenovitě bych pak rád poděkoval našim aktivním autorům, kteří pro světNotes.cz píší bez nároku na odměnu (v abecedním pořadí):

David Bulejčík
Ľubo Horňák
Martin Humpolec
Zdenek Michálek
Miro Uhlár
Štefan Vidiš

Děkuji.

Emil Čelustka