IBM Lotus Notes/Domino 6.5 Beta 2

Emil Čelustka, 24. června 2003, světNotes.cz

IBM uvolnila ke stažení v pořadí již druhou betu na léto připravované verze 6.5. Tato verze je zajímavá především tím, že IBM se rozhodla integrovat do klienta Lotus Notes klienta Instant Messagingu.

Druhá beta naznačuje, že IBM to s plánovanými termíny myslí opravdu vážně. Verze 6.5 Beta 2, která je ke stažení zde, je zajímavá již zmíněnou integrací s IBM Lotus Instant Messaging (Sametime). Nemůžu se ubránit dojmu, že IBM v případě Instant Messagingu (IM) znovuobjevuje Ameriku. Podobnou a v některých případech lepší funkcionalitu poskytuje již dlouhé roky ICQ. Přitom nadšení pro Instant Messaging prakticky nezná mezí - i při prezentaci strategie IBM na sotva skončeném Lotus Symposiu byl Instant Messaging součástí snad každé druhé věty, společně s J2EE a otevřenými standardy.

Integrací (IM) do klienta Lotus Notes IBM zabije 2 mouchy jednou ranou. Uživatelé nejsou u tohoto druhu software připraveni platit klientské licence. Konkurenční ICQ, ale i Windows Messenger jsou totiž zdarma. Samostatný produkt by si asi málokdo nainstaloval a proto je integrace z pohledu IBM jednoduché a logické řešení. Přesto zde stále zůstává bariéra v podobě nákladů na pořízení Sametime serveru.

A ještě jeden postřeh. Nemůžu se ubránit dojmu, že IBM v případě 6.5 nějak moc tlačí na pilu. Všechny dosavadní verze R6 byly silně bugové, prakticky neschopné spolehlivého provozu. Z tohoto důvodu byla verze 6.0.2 dokonce zcela stažena z distribuce a uživatelé netrpělivě očekávají ohlášenou 6.0.2 CF1. Mnozí zákazníci se k upgrade na R6 za 8 měsíců od uvedení na trh právě z důvodů nestability Domino serveru ještě neodhodlali. Má být 6.5 východiskem? Stane se 6.0.x předčasně mrtvou větví? Na tyto otázky spolehlivě odpoví jen čas.


Emil Čelustka