Nové klientské licence budou levnější

Emil Čelustka, 5. října 2004, světNotes.cz

Zatím se jedná o oficiálně nepotvrzenou informaci, ale není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Podle těchto informací připravuje IBM velmi zajímavé rozšíření skupiny produktů, na které je možné uplatnit tzv. konkurenční upgrade (Competitive Email TradeUp).

Rozšíření se týká linuxových poštovních serverů (!), tedy Sendmail, Qmail, Postfix a dalších.

Co to bude znamenat v praxi je asi každému jasné. Jsme v Česku, proto iluze stranou. V tom okamžiku se přestanou prodávat nové plné licence Notes nebo Domino Express. Všichni už přece předtím používali třeba Sendmail.:-) Ale nechme teď naši povahu a podívejme se, co to bude znamenat finančně.

Nová licence Lotus Notes with Collaboration + 1 rok software maintenance stojí 142 €, TradeUp pak 106 €. U lincence Lotus Domino Collaboration Express + 1 rok software maintenance je to 135 € a 101 € za TradeUp. V obou případech tak ušetříte něco přes 25% ceny. A to je rozhodně zajímavé.

Zajímavé také bude, jakým způsobem pustí IBM tuto informaci do světa. Dočkáme se oficiální tiskové zprávy nebo proběhne vše v tichosti? Osobně si nemyslím, že je potřeba se bát nižších tržeb. Naopak, tato varianta rozšíří okruh potenciálních zákazníků.

Lotus Domino jako poštovní server představuje robusní a vysoce spolehlivé řešení s mimořádně nízkými provozními náklady. Domino funguje na operačních systémech Linux, AIX, Solaris i Windows. Když se správně nainstaluje a nakonfiguruje, roky není třeba se o něj starat. Znáte podobně spolehlivé a zároveň nenáročné řešení?


Emil Čelustka