DISKUSE
Jak omezit vkládání textu do textového pole z kláv... 
04.04.2024 13:55

HCL Domino na NAS QNAP (1)
20.02.2024 10:34

Vložení přílohy do dokumentu MS Word (3)
14.02.2024 20:54

Problěmy s diakritikou. (4)
06.02.2024 17:34

AI pomocnici 
15.01.2024 10:16

Export do pdf souboru (1)
12.01.2024 23:11

Agent přestává fungovat (1)
18.11.2023 06:42

RTF - Computed (2)
19.10.2023 13:00


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Komentáře ke článku "Úplně zapomenutá Lotusphere 2005"


Ivan Petrův
11.02.2005 03:48
Něco málo postřehů z další, naprosto nezapomenuté a nezapomenutelné Lotusphere 2005 ;-)
Ahoj Emile a všichni návštěvníci Světnotes,

je pravda že jsem slíbil že budu referovat, ale v tom šrumci na stánku to opravdu nešlo, proto se ke splnění slibu dostávám až teď notný kus po půlnoci :-).

Lotusphere a zapomenutá? Tato dvě slova Emile nejdou vůbec dohromady. Má to ale jeden háček. Kdo tam nebyl, neuvěří. Lotusphere je pro nás nejúžasnější týden z celého roku. Týden, kdy se přesvědčujeme, že to, co děláme má smysl, že naši o práci mají lidé ve světě zájem a taky že mnohem více českých firem se nemá vůbec za co stydět, jen kdyby vystrčily nos za humna.

O čem to letos bylo? Díky tomu že jsem mohl nakouknout do zákulisí a popovídat si s několika viceprezidenty IBM si troufnu říci, že se IBM obrací a chytilo za ve věci Notesů poněkud za nos.

Už se vehementně nepovídá že WebSphere spasí svět. Všechna komunikace se týká nové platformy IBM Workplace. Je to skvělá, ale ještě zkrátka úplně mladá platformal, která i když to nikdo neřiká přímo na plnou pusu, zřejmě evolučně nahradí Notesy, ale která začně být použitelná tak za 2-3 roky. Toto je nad slunce jasné každému soudnému člověkovi, který si opatří dostatek informací a IBM si uvědomila, že 100 000 000 lidí kteří používají Lotus Notes prostě marketingovým válcem o úžasnosti WebSphere jen tak neuválcuje. Takže jak to vypadá, čeká se co to bude, až to bude. Zatím jsou vidět vize a fragmenty. Měl jsem to štěstí že jsem byl na neveřejné prezentace nového Workplace Designera a mluvil s lidmi z vývojového týmu. Jediné co můžu říci, je že až to bude, tak to bude paráda. Ještě to ale bude trvat.

Z mého pohledu na LS nebylo zase až tak nic nového, sessiony se celkem opakují, tím že není hotová ND7 tak v labech nebylo nic moc nového a protože to IBM moc dobře ví, tak začala komunikovat IBM Workplace. Vypadá to, že „až to bude“ tak to bude mj. přirozený přechod od Notesů "někam dál", kam v reálu nás Workplace zavede, to nikdo zatím moc neví, protože Workplace zatím umí něco podobného co Notes 2. Nicméně až bude Workplace hotové, tak klobouk dolů. Co je velmi zajímavé to je architektura Workplace, která vychází ze standardů, relačních databází, ale IBM zcela jasně hodlá zhodnotit to se povedlo Notesům. Vytvořit prostředí pro jednoduchou tvorbu funkčních aplikací, kde navrhnout jednoduchou, ale zároveň stabilní a roky sloužící aplikaci dokážu i já. Nebudu tady rozebírat o čem workplace je, přečtěte si to na Lotus.com.

Aby se neřeklo že není nic nového (sedmičky ještě nejsou připravené na trh – čeká se stále na výkonnost DB2 jako alternativního data storu a finalizaci kodu a bůhví co ještě), IBM připravila na trh "lehkotonážní" portálový produkt IBM Workplace Services Express. Brousí si s ním zuby na konkurenční boj se Sharepoint Portalem. V kostce: je to hezky vypadající, na dvě cdčka nacpané, s MS Officem hezky sintegrované portálové řešení pro malé firmy - SMB - v případě IBM do 1000 uživatelů ;-), které se dá natočit za hodinku, za dvě na více méně normální jeden! stroj a celkem funguje. Je prošpikováno nejrůznějšími pěknými drag and drop konfigurovatelnými portletky, které se při prezentaci určitě budou líbit zákazníkům, ale zatím jsme neměli čas ani důvod si na to sáhnout při běžné práci. Dle mého osobního názoru je to produkt, u kterého se trošku vkrádá myšlenka, zda nevznikl na „politickou objednávku“. V každém případě vývojáři udělali velkou spoustu práce aby IBM WebSphere Portal přiblížili normálním lidem a zejména svým partnerům. Na pilotní projekty je WSE úplně ideální. Problémy se ale zcela jistě dají čekat pokud si někdo ze zákazniků řekne, tak dobrá, pilot se povedl, začneme škálovat.

Zajímavé byly přednášky o webservisech v Dominu 7 a pro vývojáře zcela jistě přednášky o čistotě a optimalizacích kódu a aplikací. Ty bych doporučoval všem bastlířům :-). Výborný byl taky track Best Practices. Suma sumárum celá Lotusphere 2005 nepůsobila vůbec zapomenutě, Emile, naopak, skrz celou konferenci prostupoval oproti minulým letům jeden velmi pozitivní moment, který jsem si dovolil zachytit do věty – „Notesy a jejich aplikace jsou tu, používá je 100 milionů lidí, už tu jsou 15 let a ještě tak dalších 15 let tu budou. A kdo si myslí, že je nějak rychle nahradí nějakou jinou technologií, tak se šeredně spletl. Tak do tří až pěti let si ale nainstalujete něco úplně jiného – asi se to bude jmenovat Workplace, ale vlastně to že už to není starý Win Notesový klient ani nepoznáte.“

A pro našince jedna příznivá zpráva nakonec. Ve Lotuspherovém systému byla jedna nadějná anketa s otázkou: „Zúčastnil byste se Lotusphere pořádané v Evropě?“. Tak se nechejme překvapit. I kdyby nebyla, každému českému Lotus Business Partnerovi absolutně doporučuji účast na Lotusphere jako základní vzdělání! Jeďte se tam povinně podívat. Kdo jednou vstoupí na Lotusphere hlavním vchodem, tomu je jasné, že to co se předvádí v Čechách je poněkud jiná liga. Platforma Lotus v žádném případě neživoří, to jen v naší malé zemičce jsou Notesy na okraji zájmu a dění, tam za velkou louží je to ale pánové úplně jiná káva. Zdar!

Mirek Navrátil
11.02.2005 07:08
Díky za optimismus
Musím řící, že to ticho které se v poslední době šíří ohledně platformy Lotus Notes/Domino mě zneklidňovalo. Jedním důvodem bylo právě to, že na svetnotes.cz se letos neobjevily zprávy z LS 2005. Podle krátké reportáže (díky pane Petrův) se ale zdá, že to bylo ticho jen zdánlivé, způsobené vlastní hluchotou.
Jedním z dalších faktů, který mě znedklidňuje je ale například to, že na Lotus Developer Domain se jako datum posledního článku hrdě hlásí July 19, 2004. Možná, že mi ale v dynamickém vývoji IBM websitů něco uniklo.

Martin
11.02.2005 08:52
Re: LDD
No já nevím, poslední updae 9. 2.2005 s článkem o nastavení debug prostředí WWCM mi přijde celkem nový :-) adresa www.lotus.com/ldd

Emil Čelustka
11.02.2005 09:45
RE: Něco málo postřehů...
Škoda Ivane, že ses rozhodl to napsat jako komentář ke článku o nezájmu a snad i neschopnosti v česku, protože z toho mohl být pěkný článek s velice pozitivním sdělením.
Souhlasím s tebou, že úhel pohledu je různý, podle toho, ze které strany velké louže se na věc díváš. Faktem je, že situace softwarových produktů u nás není optimální a že marketing české IBM (ano, to oddělení opravdu existuje), umí nabízet a prodávat jen to železo. Viz: link1 Zrovna to železo, které IBM odprodala číňanům! Je mi záhadou, co budou dělat pak, když na software marketing dělat neumí?

Ľubomír Horňák
11.02.2005 12:07
Sorry chlapci....
... tento rok som nešiel na LS, pretože sa mi v decembri narodila druhá dcéra a predsa len som chcel byť radšej pri nich, ako na Floride. Síce ako obvykle išla od nás viacpočetná výprava, ale neodvažoval som sa ich požiadať, aby spísali niečo publikovateľné tu. Každopádne, nielen od našich ľudí, ale aj v Business Partner Fóre a tiež od Ivana znejú informácie, že tohtoročná LS bola najlepšia za posledných X rokov...

Martin
14.02.2005 22:17
Slovaci nezapomeli
narozdil od cechu, slovaci nezapomeli.

http://www.ibm.com/news/sk/events/