DISKUSE
Jak omezit vkládání textu do textového pole z kláv... 
04.04.2024 13:55

HCL Domino na NAS QNAP (1)
20.02.2024 10:34

Vložení přílohy do dokumentu MS Word (3)
14.02.2024 20:54

Problěmy s diakritikou. (4)
06.02.2024 17:34

AI pomocnici 
15.01.2024 10:16

Export do pdf souboru (1)
12.01.2024 23:11

Agent přestává fungovat (1)
18.11.2023 06:42

RTF - Computed (2)
19.10.2023 13:00


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Uvedení Lotus Domino/Notes 7

Vytisknout článek

Oficiální uvedení nové verze IBM Lotus Domino/Notes 7 mělo do společenské akce plné cinkání skleniček a bublajícího šampaňského daleko. Přesto si myslím že splnilo svůj účel.


Informace o akci, která se konala 15. září 2005 v TOP Hotelu Praha, provázela minimální kampaň uvnitř české Lotus komunity. Význační zákazníci obdrželi pozvánku na akci, informace byla zveřejněna na stránkách IBM, ale tím se zdálo, že veškerá propagace skončila. Zdání ovšem klame – v časopisech Computerworld a Podnikatel byla uveřejněna pozvánka na akci a přinesla alespoň malý úspěch. Akce se totiž zúčastnil minimálně jeden návštěvník, který v současné době Lotus Notes nepoužívá. Část tváří byla známá, část neznámá, pozitivním faktem byla účast jiných lidí než na červnovém Lotus Symposiu.

Úvodní slovo si vzal Petr Felkner, který stručně informoval o nejdůležitějších rysech nové verze a tím celý den příjemně zahájil. Důraz ve své prezentaci kladl na snižující se TCO (celkové náklady vlastnictví) a důležitá byla také informace, že pro druhou největší softwarou firmu na světě, mají produkty Lotus konkrétní přínosy u běžných uživatelů a díky tomu přinášejí úspěch i ostatním produktům širokého portfolia IBM.

Na stejné notě pokračoval i René Zahradník. Uvedl hlavní přínosy nové verze a několik konkrétních příkladů proč je vhodné přejít na novou verzi. Vysvětlil také strategickou vizi společnosti, zmínil se o plánovaných verzích IBM Lotus Notes (verze 8 – Hannover, verze 9, plány na verzi 10). Příjemnou drobností byla rychlá procházka různými způsoby licencování, se kterými se poslední dobou roztrhl u IBM doslova pytel. Nicméně pokud se správně vysvětlí, není to taková věda. A důležitá informace o cenách – Express produktů se ohlášené zdražení netýká a tak můžete začít Lotus Notes používat za cenu okolo 4 000Kč za uživatele.

Poslední obecná prezentace skončila a před námi už jenom ty praktické o produktu, kvůli kterému většina lidí přišla. Nastoupil Vojtěch Trš, který spolu s Martinem Humpolcem, začal informovat o nových možnostech. Začátek prezentace se ještě nesl ve znamení vysvětlování nových pojmů a směrů vývoje a poté následovala prezentace novinek v nové verzi, včetně praktických ukázek. Postupně tak byly předvedeny novinky pro uživatele, administrátory i vývojáře. Na začátku prezentace se uzavíraly sázky, kolikrát systém spadne, pokud se prezentuje naživo. Naštěstí se podařil pouze jeden plánovaný pád, při ukázce možností automatického ukládání dokumentů.

Prezentace Petra Chmelíka s Honzou Žalmanem ukázala praktické využítí portálových technologií v praxi. Opět se skládala z části teoretické a praktické, při které došlo na praktickou prezentaci produktu IBM Workplace Services Express spolu s Domino serverem verze 7. Bohužel šance získat 20 licencí WSE zdarma (v rámci akce od 15. 3. 2005), skončila úderem půlnoci a podle neoficiálních informací byla v ČR velmi příznivě přijata a počtem registrací/downloadů se ČR vyhoupla na 4. místo v Evropě – za Německem, Velkou Británií a Polskem.

Celý blok prezentací zakončil Thomas Wroblewski, vice president Lotus Sales EMEA, který se zamyslel nad přínosem Lotus technologií pro management společností a jejich majitele. Tento pohled není často prezentován a myslím že se jednalo o příjemné zpestření, jak lze také pohlížet na produkty Lotus. I jeho prezentací se táhly jako červená nit pojmy bezpečnost, TCO a ROI.

Následoval krátký blok otázek, při kterém zaujala pravděpodobně ta první – proč IBM více nepropaguje své produkty i mimo komunitu? Odpověď Thomase Wroblewski byla typicky z dílny IBM – dejte vědět, vybavíme vás argumenty a pomůžeme vám vyhrát. Doplnil také, že propagace IBM moc nejde a je si toho dobře vědom. Příjemné zjištění, doufejme, že se něco v této oblasti změní. Mimochodem zaregistrovali jste novou bannerovou kampaň na českých serverech?

Po odevzdání vyplněných dotazníků každý obdržel příjemnou maličkost a výborný oběd celou akci zakončil. Jedině to šampaňské tomu tak trochu asi chybělo. I když je pravdou, že o něj tady až tak nešlo.


Autor: Martin Humpolec
Datum: 19.09.2005


Sdílet článek Seznam komentářů
 
Od
Téma
 Datum
Martin
jednoducha otazka na IBM
21.09.2005 15:37

Související články:
» 

Domino Web Access 7 Customization

 (Redbooks, 03.08.2006)

» 

Domino 7 for Sun Solaris 10

 (Redbooks, 11.05.2006)

» 

» 

R7 přináší ... drastické zdražení!

 (Notes/Domino R7, 12.09.2005)

» 

Lotus Notes/Domino 7 - skok vpřed ?!

 (Semináře a akce, 11.03.2005)

» 

IBM Lotus Notes/Domino 7 Public Beta 2

 (Notes/Domino R7, 03.08.2004)