DISKUSE
HCL Domino na NAS QNAP (1)
20.02.2024 10:34

Vložení přílohy do dokumentu MS Word (3)
14.02.2024 20:54

Problěmy s diakritikou. (4)
06.02.2024 17:34

AI pomocnici 
15.01.2024 10:16

Export do pdf souboru (1)
12.01.2024 23:11

Agent přestává fungovat (1)
18.11.2023 06:42

RTF - Computed (2)
19.10.2023 13:00

Čtení polí v neuloženém dokumentu 
08.10.2023 17:15


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

TeamStudio 1

Vytisknout článek

Ve světě Lotusu je jen málo produktů třetích stran, o kterých slyšeli skoro všichni. Patří mezi ně produkty TeamStudia. Všichni vědí, že existují. Většina ví, že jsou drahé. A jen málokdo ví, co vlastně umožňují.


V současné době je k dispozici 8 různých produktů, jejichž cílem je zpříjemnit, zrychlit a zpřesnit práci vývojářům. Jednotlivé produkty podporují různé fáze vývoje a díky tomu jsou více či méně potřebné. Pojďme se tedy podívat na každý produkt zvlášť, pěkně podle abecedy.


Analyzer

Produkt první, který začne výrazně pomáhat až v závěrečné fázi projektů. Jeho funkcí je analýza návrhu aplikací – v podstatě se jedná výrazně vylepšené Synopsis. Pro každý návrhový prvek je vytvořen dokument, který obsahuje veškeré informace o daném prvku a k němuž jsou navázány související dokumenty. Například pro formulář je vytvořen jeden hlavní dokument a k němu navázány dokumenty jednotlivých polí umístěných na formuláři. V těchto dokumentech jsou vypsány všechny dostupné informace – skrývací podmínky, vlastnosti, použitý font, kód (jak formula jazyk, tak LotusScript).



Druhou důležitou úlohou Analyzeru je audit návrhu. Podstatou této funkce je definice kritérií, které musí aplikace splňovat – povolené barvy, fonty, upozornění na formuláře bez vyplněného titulku, tlačítka bez popisků. Tato kritéria je možné uživatelsky definovat a Analyzer vyhodnotí, které návrhové prvky těmto kritériím nevyhovují a je třeba je upravit. Pokud tedy máte zákazníka, který vyžaduje určité zvyklosti, může vám tento produkt výrazně pomoci při kontrole aplikace v průběhu vývoje a před předáním zákazníkovi.


CIAO!

Verzovat, verzovat, verzovat. To si říká každý vývojář v okamžiku, kdy si nenávratně smaže něco, co nechtěl, či když zákazník reklamuje něco, co dříve fungovalo. Zajímavé je, že ve stejných situacích si to říkají častěji projektoví vedoucí.

Zatímco ve světě Microsoftu je k dispozici SourceSafe či CVS (open source), vývojáři v Lotus Notes takové možnosti nemají. Je to způsobeno hlavně faktem, že veškerý kód je umístěn v jednom velkém souboru – databázi. Zde nastupuje CIAO!, které existuje jak ve verzi pro klienta, tak i pro server. Serverová verze doplňuje verzi klientskou a zajišťuje, že nikdo neupraví libovolný návrhový prvek ve sledované databázi, aniž by před tím neprovedl jeho vyjmutí (check-out) a následné vložení zpět (check-in). Při každé takové operaci je možné zadat poznámku a zpětně se tak dá dohledat, co bylo účelem prováděných změn a kdo je provedl.

Sledování se zapíná pro jednotlivé databáze a prováděné změny se zaznamenávají do databáze CIAO!. Bohužel se do databáze zaznamenává celý návrhový prvek a nikoliv pouze popis změny a tak její velikost může relativně rychle narůstat.



CIAO! umožňuje nejenom sledování změn a verzování, ale také nastavení "promotion path". Jedná se o definici publikační cesty, kde oprávněné osoby mají možnost aktuální verzi aplikace posunout do dalšího stavu – automaticky tedy dojde k nasazení aplikace například na testovací servery a po otestování do ostrého provozu. Příjemnou vlastností je integrace s nástrojem Delta pro porovnávání změn v jednotlivých verzích a případně snadné vrácení poslední verze daného návrhového prvku.

Nevýhodou produktu je bohužel právě sledování jednotlivých návrhových prvků – práce offline je tak velice ztížena, neboť vývojář si musí dopředu rozmyslet, co vše bude upravovat a podle toho si zamknout příslušné návrhové prvky. Ostatně zamykání prvků funguje již na LN verzi 6, kdyby verze 7 obsahovala verzování – co víc si přát?


Configurator

Produkt, který mate svým názvem – kdo z vás si pod tímto pojmem představí vyhledávání a nahrazování textu v databázi? A právě to je mocnou zbraní tohoto nástroje. Vyhledává zadaný text (je možné použít zástupné znaky) nejenom v dokumentech, ale i ve všech návrhových prvcích – text na formuláři, ve formuli či skriptu. Nalezený text lze nahrazovat jiným, ovšem v tomto případě není možné použít zástupné znaky. Při nalezení každého výskytu program zobrazí místo, kde text nalezl, spolu s nejbližším okolím a člověk se tak snadno může rozhodnout, zda nahrazení provede či nikoli.



Díky Configuratoru končí psaní agentů, kteří nahrazovali texty v dokumentech a používání synopsis pro nalezení většiny hledaného textu v kódu aplikace a poté jeho ruční nahrazování. Ostatně jedním z důvodů pro pořízení tohoto nástroje má být i ušetření 60 minut při vyhledávání a záměně textů v návrhu aplikace a dokonce 90 minut při hledání v dokumentech.


Delta

Srovnání různých databází – nepřál si to někdy každý z nás? Oblíbená záležitost ve chvíli, kdy existují dvě verze aplikace, které se v něčem liší a nikdo neví v čem. Není nic snadnějšího než je srovnat pomocí tohoto nástroje a hned je vidět, v čem se liší. Přičemž ono "v čem" jde opět až na úroveň kódu a jsou vidět dvě rozdílné řádky například LotusScriptu, které zapříčiňují rozdílné chování.

Výhodou je také textová interpretace některých systémových polí, například $Flags u pohledů – mimochodem kdo z vás ví, co znamená hodnota cP v tomto poli?



Výsledkem srovnání je dialogové okno, ve kterém je možné zobrazit všechny nebo pouze rozdílné prvky a podívat se, v čem se liší. Velkou výhodou je ovšem možnost exportu tohoto reportu do databáze a jejich následné srovnávání "v klidu" s možností přepínání se do jiných oken. Barevně jsou zvýrazněny rozdíly a barvy nejsou zvoleny samoúčelně – je z nich poznat, co je kde navíc a co naopak chybí.

Bonbónkem na dortu je možnost srovnávání dvou dokumentů – možnost která se dala zapnout v Lotus Notes verze 4 a poté zmizela – že už by člověk replikační konflikty slepě nemazal, ale nejdříve porovnával?


(Druhou část článku vám přineseme zítra)

Autor: Martin Humpolec
Datum: 20.10.2004


Sdílet článek Seznam komentářů

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!


Související články:
» 

TeamStudio 2

 (Programování, 21.10.2004)