14.09.2023 10:31

Chyba aplikace Notes: Soubor neexistuje. (profile)
10.05.2023 07:53

Co se děje ? Jak se pracuje v jazyce vzorců ? (2)
21.04.2023 14:15

Co se starou dokumentací k R3, R4, ...?
05.04.2023 14:41

Událost, při neexistenci přílohy. (2)
05.04.2023 11:51

Jak zjistit vložení přílohy. (4)
21.03.2023 11:14

Rámec nebo okno ? (10)
22.02.2023 10:14

Vylepseni designera 9.01 (3)
02.02.2023 20:27

"Tak fajn Pepo, tak si to svoje Domino klidně nasaď. Zapomeň ale na to, že by ho všichni používali na poštu. Alenka chce mít přístup přes web a já na svůj Outlook nedám dopustit." Co teď s tím? S nastavením Domina mám zkušenosti, ale jak k němu přistupovat přes web či pomocí Outlooku?
IBM Lotus Domino WebMail
Hned první problém na začátku – jak jsou moji uživatelé schopní a nároční? Tato varianta má totiž v zásadě dvě odnože – s první musíme pracovat při přímém spojení se serverem, druhá umožňuje i práci offline a následné přenesení změn.
Varianta první – s přímým spojením
Všechny varianty začínají stejně – registrací uživatele, případně, pokud již uživatelé existují, změnou šablony jejich poštovní schránky. Pro tuto variantu tedy vybereme šablonu Mail (R5.0), případně Mail (R6). Odpovídající názvy souborů šablon jsou mail50.ntf či mail6.ntf. Samozřejmě nesmíme při registraci uživatele zapomenout na zadání internetového hesla – opět krok, který je stejný v podstatě ve všech variantách.
Varianta druhá – s možností práce offline
Varianta druhá je o jeden krok složitější (možná dokonce o více). Při instalaci serveru nesmíme zapomenout vybrat instalaci modulu Domino Offline Services (DOLS) – ten bude potřeba i v dalších variantách. Dále musíme nastavit bezpečnost pro práci offline. V administračním klientovi tedy vybereme záložku Configuration a v ní možnost Offline services a položku Security. Zde vytvoříme pro každou LN doménu konfigurační dokument, ve kterém specifikujeme, zda se má ID soubor, nutný pro šifrování offline souboru vytvářet automaticky, najít v adresní knize či zda se má aplikace dotázat, kde ID soubor leží.
Schéma obrazovky s již vytvořeným konfiguračním dokumentem |
Posledním krokem, respektive krokem, který se opakuje u každého uživatele, je zvolení vhodné šablony poštovní schránky. V tomto případě vybereme šablonu Extended Mail (R5.0) respektive Extended Mail (R6) pro verzi 6. Názvy souborů šablon jsou mail50ex.ntf, případně mail6ex.ntf.
IBM Lotus Domino Web Access
Další z variant přístupu pomocí webového prohlížeče. Zde již nemáme na výběr – varianta automaticky zahrnuje možnost práce v offline režimu (práci offline lze ovšem zakázat). Opět tedy musíme mít nainstalované DOLS a nakonfigurovanou bezpečnost.
Jako šablonu vybereme iNotes Web Access (R5.0), případně Domino Web Access (R6). Názvy souborů šablon jsou iNotes5.ntf respektive iNotes6.ntf.
Posledním krokem, který ovšem můžeme vynechat (přeci jenom jsme toho již dnes udělali hodně), je donastavení možností používání iNotes. Můžeme tedy nastavit, co vše uživatelům povolíme a co naopak dělat nebudou moci. V adresní knize tedy najdeme pohled Server-Configurations (případně Configuration-Servers-Configurations pro verzi 6) a na konfiguračním dokumentu otevřeme záložku iNotes Web Access. V závislosti na verzi Domino serveru zde máme větší či menší možnosti nastavování. Můžeme tedy nastavit, zda uživatelé budou moci měnit své internetové heslo, používat alarmy, jak často se má testovat existence nových emailů, zda se má šifrovat offline soubor a zda mají mít možnost práce offline nebo jaká stránka se má použít jako výchozí.
![]() |
IBM Lotus Notes
Plný klient Lotus Notes má z hlediska přístupu k poštovní schránce jednu výhodu – všechny uvedené varianty v něm vypadají stejně, výběr té vhodné šablony tedy podléhá spíše případným požadavkům na přístup pomocí webového prohlížeče.
Autor: Martin Humpolec
Datum: 12.02.2004
Sdílet článek Seznam komentářů
Související články: